Warning: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /home/atomlodz/domains/roccialli.pl/public_html/includes/functions.php on line 332

Warning: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /home/atomlodz/domains/roccialli.pl/public_html/includes/functions.php on line 332

Warning: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /home/atomlodz/domains/roccialli.pl/public_html/includes/functions.php on line 587
Technologia ultradźwiękowa w medycynie
Proszę czekać...
zamknij

Biznesy w Twojej okolicy!

Dzięki naszemu portalowi jesteś na bieżąco z informacjami o Twojej konkurencji!

Szczegółowe raporty widoczności

Twoja wizytówka nie pozostanie sama sobie. Zwiększymy jej widoczność i damy Ci raport!

Wiarygodne informacje kontaktowe

Na bieżąco aktualizujemy i poszerzamy dane teleadresowe firm w naszym katalogu!

Technologia ultradźwiękowa w medycynie

Aparaty EKG to wielki postęp w dziedzinie medycyny. Pierwszy aparat EKG (elektrokardiograficzny) został zbudowany w 1903 roku i był to nie lada przełom mający wkrótce uratować życie wielu osobom. Aparaty EKG bowiem wykrywają wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organu sercowego poprzez wykrywanie sygnałów elektrycznych, stworzony przez ruch mięśni serca.

Każdy z tego rodzaju sygnałów (inaczej nazywanych falami elektrycznymi) ma przypisane litery: P, Q, R, S i T. Te listery odpowiadają do każdego innego rodzaju sygnałów elektrycznych właśnie pojawiających się w sercu pacjenta. Ten system jest nadal stosowany, aczkolwiek nowoczesne urządzenia elektrokardiograficzne są już dużo bardziej zaawansowane technologicznie i mocno różnią się od tych, które były ich pierwowzorem. Niemniej jednak, były one wielkim przełomem, i to właśnie na ich podstawie powstały te aparaty, których obecnie używa się w celach diagnostycznych.

Innymi, bardzo istotnymi w dzisiejszych badaniach i tak samo przełomowymi urządzeniami w dziedzinie medycyny są ultrasonografy. Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem działają one na podobnej zasadzie, zbliżonej do sonarów. Ultrasonografy diagnostyczne tworzą mapę ciała (wnętrza organizmu, tkanek i narządów) poprzez emisję wysokiej częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od wewnętrznych struktur organizmu do wytworzenia końcowego efektu, czyli obrazu wizualnego na wyświetlaczu urządzenia. Aparaty USG zostały opracowane głownie przez dwóch najbardziej znanych pionierów technologii ultradźwiękowej.

Początkowo używano tego typu narzędzi jedynie do badania ludzkiego mózgu, ale już w latach pięćdziesiątych, przez dynamiczny rozwój zaawansowania maszyn ultrasonograficznych, zaczęto używać ich w celach diagnostycznych w różnych dziedzinach medycyny, nie ograniczając się jedynie do badań związanych z prawidłowym rozwojem płodu.

Przez ciągłe ulepszenia, wprowadzane w aparaturze medycznej, takiej jak urządzenia EKG oraz aparaty USG, lekarze są w stanie dokonać dokładnej i pozbawionej błędów diagnozy pacjentów, co przekłada się także na lepsze stawianie wniosków dotyczących stanu zdrowia, w którym znajduje się dany człowiek. Na dzień dzisiejszy, technologia ultradźwiękowa odgrywa jedną z większych ról przy różnego rodzaju badaniach, a producenci sprzętu medycznego dokładają wszelkich starań, by z roku na rok maszyny ultrasonograficzne posiadały coraz więcej opcji i dokładności.